T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BALIKESİR / BANDIRMA - Bandırma Anadolu Lisesi

Okulumuzda 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Törenleri Düzenlendi.

Türk Milletinin yeryüzündeki en eşsiz var olma mücadelesi ve kahramanlıklarla kazanılan Kurtuluş Savaşı sonrası, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un "Kahraman Ordumuza" hitaben yazmış olduğu şiirin, 12 Mart 1921 tarihinde Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmesinin 103. Yıldönümünde okulumuzda İstiklal Marşımızın Kabulü kutlanmış ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy düzenlenen tören ile anılmıştır. 

Anma Programı 12 Mart 2024 Salı günü öğrenciler sınıflarındayken gerçekleştirilirken, 13.00 da Saygı Duruşu ve İSTİKLAL MARŞI’ mızın tüm okul seslendirilmesiyle başlamıştır. 13.05 te  İlçe 2. si öğrencimiz Nisanur ÇAKIR' ın İSTİKLAL MARŞI' nın 10 kıtasını okumasının ardından, 13.25 te  10C sınıfı öğrencimiz Ecrin  YALÇIN'ın Arif Nihat Asya'nın "BAYRAK" şiirini seslendirmesi ile devam ederken, 13.30 da program sunucumuz 11E sınıfı öğrencisi Nisa Elif DEMİRCAN' ın Günün Anlam ve Önemini”  belirten yaptığı konuşması ve 13.35' te de sınıflarda akıllı tahtalardan İstiklal Marşımız ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’ un Yaşam Biyografisi” ni konu alan videonun izletilmesiyle tamamlanmıştır.

İstiklal Marşı; yok olmak üzere olan bir milletin yeniden doğuşunun, şahlanışının destanıdır.Türk milletinin bağımsızlığına olan düşkünlüğünün, bayrak sevgisinin dile getirildiği eşsiz şiirdir.

Bandırma Anadolu Lisesi olarak başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY'u rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize de minnetlerimizi sunuyoruz.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 20.03.2024 - Güncelleme: 20.03.2024 07:51 - Görüntülenme: 141
  Beğen | 1  kişi beğendi