T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BALIKESİR / BANDIRMA - Bandırma Anadolu Lisesi

Bandırma İlçe Emniyet Müdürlüğü Tarafından #BAL Öğrencilerine "İletişim Yoluyla Dolandırıcılık" Konferansı Gerçekleştirildi

Bandırma Anadolu Lisesi Müdürlüğü Konferans ve Sunum Salonu' nda Bandırma İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Polis Memuru Sn.Necdet KOÇ tarafından 13 Mart 2024 Çarşamba günü okulumuzun 9. ve 10. sınıf  öğrencilerine "İletişim Yoluyla Dolandırıcılık" konusunda bilgilendirme konferansı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen etkinliği ilgiyle izleyen öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamaları için bilgiler aktaran Sn.Necdet KOÇ; Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personelinin, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale, EFT yapmalarını katiyen talep etmeyeceğini, telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker v.b. olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmamaları gerektiğini, telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmemeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Konferansa katılan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimize karşılaşabilecekleri olası senaryolar hakkında bilgiler aktaran Emniyet Görevlisi Sn.Necdet KOÇ; "Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle, bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitimi parayı iade edecekleri gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak v.b. şekillerde vatandaşlarımızın dolandırmakta olduğunu, böyle bir durumla karşılaşması halinde hemen 112 Acil Çağrı Merkezi hattını aramaları ya da en yakın emniyet birimlerine müracaat edilmesi gerektiğini” belirtti.

Bandırma İlçe Emniyet Müdürlüğünde başarılı hizmetler sunan tüm polis memurlarımıza ve Sn.Necdet KOÇ' a teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.. iyi ki varsınız..

14-03-202414-03-202414-03-2024

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 14.03.2024 - Güncelleme: 14.03.2024 06:51 - Görüntülenme: 200
  Beğen | 1  kişi beğendi