T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BALIKESİR / BANDIRMA - Bandırma Anadolu Lisesi

Etiket Sonuçları: Mustafa SARI

Ara

Ara

Bölgemizin ve Bandırma' nın En Değerli Eğitim Markası Olan Okulumuz Bandırma Anadolu Lisesi'nin Çabaları, Eğitim ve Öğretim Yaklaşımlarındaki Sergilediği Kapsayıcılık Pratiği, Sahibi ve Yürütücüsü Olduğu "Sıfır Atık Farkındalığı Oluşturma" Başlıklı ERASMUS+ Projesini Yaygınlaştırma Faaliyetleri Ulusal Basınımızda Büyük Bir İlgi ve Heyecan Uyandırdı.

Turizm Aktüel Dergisi' nde Yer Alan İçerik; 

Liseli öğrenciler 'Sıfır Atık' projesi için Braga'da

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Türkiye Ulusal Ajansı bünyesinde gerçekleşen Erasmus+ projesi kapsamında lise öğrencileri ürettikleri çevreci projeler kapsamında farklı ülkelere eğitim gezileri yapıyor, karşılıklı deneyim alışverişinde bulunuyor.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Türkiye Ulusal Ajansı bünyesinde gerçekleşen Erasmus+ projesi kapsamında Bandırma Anadolu Lisesi (BAL) ''Dijital Eğitimde Öğretmen Becerilerinin Geliştirilmesi ve Sıfır Atık Farkındalığı Oluşturma'' isimli projesi çerçevesinde 6 öğrenci ve 2 öğretmen ile Portekiz'in Braga şehrinde gerçekleştirilen eğitim programına katıldı. Gezi hem ülkemizden hem de çeşitli Avrupa ülkelerinden aynı BAL gibi Erasmus aracılığıyla gelmiş öğrenci ve öğretmenlerle birlikte gerçekleştirildi.

Okul, laboratuvar, geri dönüşüm alanları ve tarihi gezileri içerecek şeklinde planlanan gezi kapsamında BAL öğrenci ve öğretmenleri beş gün boyunca Portekiz kültürünü yakından gözlemleme ve işbaşında öğrenim görme fırsatı yakaladı.

Portekiz gezisinin ilk günü uygulamalı mesleki eğitim odaklı bir okul olan Escola Profissional do Minho rehber öğretmenler eşliğinde gezildi. 2. gün ise Escola Secondaria de Alberto Sampaio Lisesi ziyaret edildi. Ardından bir sürdürülebilir çiftliği ziyaret eden BAL ekibine çiftliğin bulunduğu alan tanıtıldı. Öğrenciler, bitkilerim ilaçsız veya herhangi bir fabrikasyon ürün olmaksızın nasıl çoğaldığını ve dış dünyaya ihtiyaç duymadan kendilerine bir ekosistem oluşturduklarını gözlemledi. Çiftlikte bulunan hayvanların ürettiği doğal gübre haricinde yapay olarak hiçbir ilaç kullanmamaları oradaki ağaçların ve o ağaçlarda yaşayan diğer böcek ve kelebeklerin doğal yaşamanın bir parçası haline geldiği izlendi.

Hiçbir şeye çöp olarak bakılmayan çiftlikte her şeyin yeniden değerlendirildiği gözlendi. Çiftliğin su havuzundaki su ve bu suyun etrafını zamanla saran sarmaşık benzeri bitkiler tam da bu ve benzeri ortamlarda yaşamak için evrilmiş olan özel bir tür kelebeğe ev sahipliği yapıyor. Bu suların temizliğini sağlamak için çektikleri borular ise yalnızca bu amaçla değil çiftliğin kalanındaki bitkileri sulamak amacıyla da kullanılıyor. Kirli sular birçok bitkiye yaşam kaynağı oluşturuyor.

Eğitim gezilerinin son günü ise doğayla iç içe kurulmuş ve çevreyle uyum içerisinde işletilen bir laboratuvarı ziyaret eden BAL ekibi "Sıfır Atık" ile ilgili projeler hakkında bilgi aldı. Birinci proje sularla ilgiliydi. Nehirleri temizleme amacıyla gösterdikleri çabalar sonuç vermiş; günümüzde, 20 yıl önce olmadığı kadar temiz hale gelmişti. İkinci projenin konusu ise enerji paylaşımıydı. Yan yana duran iki binanın enerji depolaması orantısız ise iki binanın depolanan toplam enerjisini paylaşarak enerji tüketimini dengelediklerine dair bilgiler edindiler.

Bandırma Anadolu Lisesi öğretmenleri Braga gezisini şöyle değerlendirdi: "Bu projeyle birlikte, gezegenimiz ve onun geleceğiyle ilgili bir sorumluluk hissi kazanıldı, bizlere gelecek nesillerin emaneti olan doğayı nasıl en az zararla devredebileceğimiz konusunda fikirler geliştirildi ve günlük hayatta verilen en küçük çevre dostu kararın dahi ne büyük öneme sahip olduğunun farkına varıldı. Öğrenildi ki bir kişinin bile katkısı olmasa, atık üretmeyen bir dünya yolunda atılacak adımlar yavaşlıyor! Sıfır atık projesini ve projenin savunduklarını hayatınıza adapte etmek ve çevrenizdekileri bu doğrultuda yönlendirmek sandığınızdan daha kolay. Bandırma Anadaolu Lisesi ise projelerinin  yurtdışı ayağını en yüksek verimle tamamladılar ve şimdi sıra öğrenme fırsatı yakaladıklarını paylaşmakta! Bu durum ise özellikle Bal öğrencileri açısından farklı kültürler tanıma ve kaynaşma bakımından paha biçilemez bir fırsat olmuştur."

Ara

Balıkesir' in En Seçkin Liseleri Arasında Yer Alan Okulumuz BAL' da Devam Etmekte Olan "Sıfır Atık Farkındalığı Oluşturma" İçerikli Erasmus+ Projemiz Kapsamında Yürütülen Yaygınlaştırma Çalışmalarının Bir Ayağı Olarak "Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Kulübü' nün Düzenlediği Programda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi DENİZCİLİK FAKÜLTESİ DEKANI Sn. Prof. Dr. Mustafa SARI "Müsilaj ve Sıfır Atık" Konulu Seminer Verdi.

 Prof. Dr. Sn. Mustafa SARI Kimdir:

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde Lisans Eğitimini Tamamlayan Mustafa SARI, 1992 Yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi Olarak Çalışmaya Başladı. 17 Yıldır, Van Gölü' ndeki Balıklar, Göldeki Balıkların Popülasyonu ve Kaçak Balıkçılığı Önleme Üzerine Araştırmalar Yaptı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde Öğretim Üyeliği ve Kurucusu Olduğu Doğa Gözlemcileri Derneği' nin Başkanlığını Sürdürmektedir . Uluslararası Danışmanlık Şirketi Ernst&Young ve Milliyet Gazetesi' nin Düzenlediği 'Yılın Girişimcisi Yarışması'na İlk Kez Eklenen 'Yılın Sosyal Girişimcisi' Kategorisinde Finale Kalarak Başarılarını, Tüm Türkiye' ye Duyurdu. Van Gölü'nde İnci Kefalinin Daha Verimli Avlanmasını Sağlayan Girişim Modeliyle, 2008'de İsviçre' de Schwab Vakfı Sosyal Girişimciler Zirvesi' nde Türkiye'yi Temsil Etti. ABD'de Bulunan ASHOKA Vakfı Tarafından 'Sosyal Girişimci' Olarak Seçildi. Dört Yüz Kilometre Olan Van Gölü Çevresini, Av Zamanları, Yılda On Kez Dolaşıp Kaçak Balıkçılığı Önlemek İçin Çalışmalar Yapmakta. Dünyada Sadece Van Gölü' nde Yaşayan Nesli Tükenmekte Olan İnci Kefalini Yok Olmaktan Kurtarıp, Üretimini Artırmak İçin Çalışmalar Yaptı. Yaklaşık On Yıl Boyunca Kendi İmkanları ve Tanıdık Çevresiyle Araştırmalarını Sürdüren Sn. SARI, 2001 Yılında Birleşmiş Milletler'e Başvurdu. Çalışmalarını Bu Kurumun Desteğiyle Yürütmeye Devam Etmektedir.

Seminer Sonrasında Okulumuz Bandırma Anadolu Lisesi Ailesi Adına Söz Alan Okul Müdürümüz Sn. Kürşat DOĞAN Bu Güzel Sohbet ve Bilgilendirme İçin Hocamız Sn. Prof. Dr. Mustafa SARI' ya Teşekkür Ederek Okulumuzun Hediyesini Takdim Etti. Konuğumuz Sn. Prof. Dr. SARI da Okul Kütüphanemize "Müsilaj; Ağıt mı Umut mu?" Adlı Kitabını Hediye Etti. Günün Anısına Hatıra Fotoğraflarının Çekilmesinin Ardından Seminere Katılan Öğrencilerimizin Yoğun Alkışlarıyla Değerli Konuğumuzla Vedalaşıldı.

Seminere İlişkin Değerli Anlardan Bazı Sahneleri Aşağıda Yer Alan Videolardan İzleyebilirsiniz. [19.12.2022 Pazartesi]

Ara

Bandırma BİLSEM' in Düzenlediği Bilim Şenliği ve Bu Çerçevede Katılımcısı Olduğu Kamp Pratiğindeki Deneyimlerini ve Kişisel Kazanımlarını Okulumuz Öğrencilerileriyle Paylaşan Değerli Öğrencimiz Elif ÇETİN, Lise Hayatında Her Öğrencinin Mutlaka Deneyimlemesini Önerdiği Bilim Şenliği Kampında Aynı Heyecanı ve Enerjiyi Paylaşan ve Daha Öncesinde Henüz Tanımadığı İnsanlarla Farklı Projeleri de Tecrübe Ettiğini ve Tüm Bunları Prof Dr. Sn. Mustafa SARI Eşliğinde ve Gözetiminde Yaşama Geçirdiğini ve Doğa" nın Hepimizin ve Tüm İnsanların Sahip Çıkması ve Koruması Gereken Bir Duyarlılıkla Sürdürülebilir Bir Yeryüzü Yaşamını Bize Sunabileceğini Belirterek Hazırlamış Olduğu Video Görsel Sunumu Doyumsuz Anlatımıyla Sahneledi.

Öğrencimiz Elif ÇETİN Sunumunun Bir Diğer Aşamasında Okulumuzun Sahibi Olduğu "Sıfır Atık" Konulu ERASMUS+ Projesinin Yaygınlaştırılması Çalışmalarının Bir Yansıması Olarak Bu Eğitim Öğretim Yılında Kurulan ve Faaliyetlerine Başlayan "BAL Geri Dönüşün ve Sıfır Atık Kulübü" ne İlişkin Açıklamalarda Bulunarak Tüm Okul Öğrencilerimizi Bu Kulüpte Yerlerini Almaya Davet Etti.

Değerli Öğrencimiz Elif ÇETİN Yaptığı Bu Paylaşımlarla Gerçek Bir Kişisel Başarı Öyküsü Yazmaya Çoktan Başlamış Bulunduğunu Bizlere Düşündürdü..

Kendisine BAL Ailesi Olarak Bu Yaşam Yolculuğunda Başarılar Diliyoruz.. İyi ki Varsın Elif.. [19.12.2022 Pazartesi]

Değerli Öğrencimiz Elif ÇETİN' in Sunumundan Karelerle Sizleri Başbaşa Bırakıyoruz..